Přeskočit na obsah

Pravidla akce

Na Obroku 2024 chceme společně trávit čas ve vzájemném respektu a bez zranění na těle či na duši. Na následujících řádcích se dozvíš, jak k tomu můžeš přispět i ty.

Povinností každého účastníka (člen skupiny, vedoucí skupiny, servistým a pořadatelský tým) je přečíst si níže uvedená Pravidla Obroku 2024 a na samotné akci se jimi podle svého nejlepšího vědomí a svědomí řídit. Pravidla akce jsou závazná i pro neregistrované účastníky akce (tedy hosty, akreditované novináře, účastníky návštěvního dne a další.

Pro ověření porozumění těmto principům slouží test. Link na test naleznete v registračním systému. Testem je třeba úspěšně projít před začátkem Obroku. Možná jsi podobný test vyplňoval už před NSJ nebo jinou velkou akcí. Obrok má však svá specifika, a proto je nutné si pravidla projít znovu. Bez úspěšného absolvování testu nebude danému účastníkovi a jeho skupině umožněn vstup na akci. 

Principy v Pravidlech Obroku 2024 vychází mimo jiné i z Kodexu jednání dospělých, jehož dodržování je závazné pro všechny dospělé, kteří se podílí na skautské výchově. Tyto principy nalezneš hlavně v první, obecné části pravidel, neboť z nich vychází pravidla jako celek.

Desatero Obroku 2024

Desatero sestává z deseti zcela nejdůležitějších pravidel Obroku.

  1. Vždy nos skautský šátek a na zápěstí registrační strip, abychom poznali, že k nám patříš.
  2. Řiď se pokyny organizátorů a zákonem skautským i českým.
  3. Nerozdělávej oheň mimo předem určené místo.
  4. Nemanipuluj s rozvody elektrického proudu a vody.
  5. Nevstupuj do areálu se zvířaty – máme je rádi, ale do areálu bohužel nemohou.
  6. Nevstupuj bez svolení do cizích stanů.
  7. Neužívej alkohol ani jiné návykové látky (cigarety pouze na vyznačených místech).
  8. Respektuj noční klid (od 22:00 do 6:00).
  9. Nevnášej do areálu zbraně.
  10. Třiď odpad a mysli na udržitelnost. 

Obecná část

  1. Nedopouštěj se šikany či násilného chování a netoleruj ho. Na Obroku to může být i únavné a stresující. Nedostatek spánku a nabitý program se mohou podepsat na tvé náladě i vztazích. Je nutné se vyvarovat všech forem šikany, nátlaku nebo násilí:
    1. Fyzické: např. facky, údery pěstí, kopání, bití, strkání 
    2. Emocionální: např. nadávky, vytrvalé kritizování nebo škádlení, projevování nepřátelství nebo obviňování, zasílání urážlivých zpráv nebo zesměšňování na sociálních sítích.
    3. Cílené vyřazování někoho ze skupiny.
    4. Kyberšikana, “flaming” a neschválené sdílení cizích informací – co neděláš při setkání naživo, nedělej v online prostoru. 
  2. Respektuj odlišnosti.
    1. Všichni jsme si rovni, proto s každým účastníkem zacházej se stejnou úctou a důstojností bez ohledu na jeho věk, pohlaví, gender, sexualitu, vyznání, národnost, jazyk či kulturu. Ať už jsou Tvé osobní názory a postoje jakékoli, jednej se všemi s úctou a respektem. 
    2. Lidé s tělesným a/nebo mentálním znevýhodněním mohou potřebovat podporu. Rovné zacházení s lidmi neznamená, že se ke všem chováš úplně stejně. Snaž se vyjít vstříc jejich specifickým potřebám. Nebuď povýšený. Ptej se: „Mohu Ti s tím pomoci?“. Vnímej člověka, ne jeho nálepku.
  3. Respektuj nesouhlas.
    1. Naše mysl a tělo je pouze naše. Proto se bez souhlasu nedotýkej ostatních, nefoť si je a nedožaduj se nátlakově kontaktu na sociálních sítích. 
    2. Každý má právo říci ne, bez ohledu na to, jak daleko situace zašla. „Ne“ znamená „ne“. Neznamená „možná“. Nezneužívej svoji pozici k nátlaku na ostatní.
    3. Výše uvedené platí i ve virtuálním světě, dej si tedy pozor na sexting či jinou komunikaci se sexuálním podtextem, či například zveřejňování obsahu někoho jiného bez jejich souhlasu.
  4. Pečuj o vlastní pohodu.
    1. Intenzita zážitků a atmosféry nese riziko vyčerpání, stresu, úzkosti nebo rozčilení. Buď si toho vědomi a starej se o svoji psychickou i fyzickou pohodu. 
    2. Vnímej své potřeby. (hlad, žízeň, únava, potřeba chvilky pro sebe,…)
    3. Mysli na své psychické a fyzické limity. Nenakládej si víc aktivit, než budeš zvládat. Pokud toho na tebe bude moc, nestyď se z programu omluvit. 
    4. Každý má právo na nerušené soukromí, fyzické nebo online. 
    5. Pokud se potýkáš s psychickým onemocněním, např. s poruchou příjmu potravy, depresí, sebepoškozováním, psychózou, bipolární poruchou apod., nepodceňuj výzvy, které může akce přinést. Je potřeba, aby o Tvé situaci věděl vedoucí Tvé skupiny, aby Tě v případě potřeby mohl*a podpořit. 
  5. Zjisti, kam se obrátit o podporu pro sebe i pro druhé.
    1. Pokud se necítíš psychicky dobře, můžeš navštívit stan Uší pro duši a o svém problému nebo trápení si s někým z týmu Uší promluvit. 
    2. Pokud ses zranil nebo se necítíš dobře fyzicky, informuj o tom svého vedoucího. O závažnějších problémech informuj zdravotníky ve stanu SZT, případně členy SOS. 
  6. Krizová situace
    1. V opravdu vážné situaci je důležité reagovat správně, bez zbytečné prodlevy, ale s rozvahou a citlivě. Nejprve se zorientuj v situaci, sám v sobě vždy vyhodnoť, jaké zrovna hrozí nebezpečí tobě. 
    2. S dalším řešením krize ti v závislosti na situaci pomohou:
      1. tísňová linka Obroku (najdeš na náramku): +420 776 216 772
      2. Skautská záchranná služba (v případě úrazu) na tísňové lince nebo přímo na +420 737 514 662
      3. stan Uši pro duši (např. podezření ze sex. nátlaku, šikany, psychická nepohoda nebo krize)
      4. ve velmi vážných případech volej tísňová čísla IZS (Hasiči 150, Záchranka 155, Policie 158, či 112). O takovém volání neprodleně informuj vedení Obroku na tísňové lince Obroku!
      5. Pro neakutní informace, např. o programu, můžeš volat infostan na čísle +420 776 216 530
  7. Jako účastník akce dle nejlepšího svědomí a vědomí reprezentuj Junáka – českého skauta, svůj oddíl a středisko i celé skautské hnutí a to nejen na akci, ale i mimo ni (například při cestování).
  8. Na Obroku dodržuj pravidla a pokyny organizátorů akce, Skautské ochranné služby (SOS) a Skautského záchranného týmu (SZT). 
  9. Pokud zpozoruješ porušení pravidel Obroku 2024, jednej. Dej najevo svoji přítomnost, upozorni na nepřípustnost daného chování a vyžaduj změnu chování. Pokud to situace vyžaduje, přivolej pomoc na tísňové lince Obroku (nebo na číslech IZS, pokud je situace opravdu vážná). Vždy upozorni na neoznačené osoby v areálu. 
  10. Porušení všech výše uvedených a dále jmenovaných bodů může být bráno jako závažné porušení pravidel. Závažné porušení pravidel má za následek vypovězení z areálu akce bez nároku na náhradu účastnického poplatku. Vypovězené osobě bude odebrán identifikační náramek, čímž bude zamezen další přístup do areálu. Bude postupováno dle těchto pravidel:
    1. V případě závažného porušení pravidel členem organizačního týmu nebo servistýmu bude osoba vypovězena z areálu okamžitě.
    2. V případě závažného porušení pravidel nezletilým účastníkem akce bude informován vedoucí skupiny, který má za povinnost neprodleně informovat rodiče/zákonné zástupce účastníka a spolu s nimi zajistit jeho neprodlené opuštění areálu a bezpečnou dopravu domů.
    3. V případě závažného porušení pravidel dospělým účastníkem, který není vedoucím skupiny, bude osoba vypovězena z areálu okamžitě. 
    4. V případě závažného porušení pravidel vedoucím skupiny má vedoucí povinnost zajistit do 18 hodin od nahlášení jinou dospělou osobu, která převezme povinnosti vedoucího skupiny. Pokud k tomu nedojde, bude z areálu vypovězena celá skupina, jejíž je dotyčný vedoucí. 
    5. Vypovězení z areálu a odebrání identifikačního náramku je v kompetenci přímo vedoucích akce, případně jimi pověřené osoby a je realizováno vždy za asistence SOS.

Pravidla pro pobyt v areálu

  1. Akce se koná v areálu zámku Valeč a jeho okolí. Svou účastí na akci souhlasíš s dodržováním Návštěvního řádu státního zámku Valeč. Pokud nalezneš konflikt mezi návštěvním řádem a pravidly akce, řiď se pravidly akce. Respektuj zóny se zákazem vstupu účastníků, nenič a nepřesouvej vybavení areálu. 
  2. V areálu akce i při pohybu mimo areál na programech souvisejících s akcí měj na sobě viditelně skautský šátek a identifikační pásek.
  3. Do areálu mají povolen vstup pouze registrované osoby, které se při vstupu bez vyzvání prokazují identifikačním páskem. Pásek nosí všichni viditelně na ruce. Je zakázáno pásek sundávat, poškozovat nebo ho půjčovat jiným osobám. 
  4. Ke vstupu nebo odchodu z areálu Obroku používej pouze vyznačené vstupy. 
  5. Do areálu Obroku platí zákaz vstupu s domácími zvířaty s výjimkou asistenčních psů.
  6. V celém areálu platí pro účastníky zákaz jízdy na kolech, koloběžkách a jiných dopravních prostředcích.

Zákaz neplatí pro prostředky osob s omezenou hybností a invalidní vozíky.

  1. V době od 22:00 do 6:00 dodržuj noční klid, pokud není programem stanoveno jinak. V té době je nezbytné zdržet se hlasitých projevů, které by mohly noční klid rušit.
  2. Na tábořišti i v jeho okolí udržuj čistotu a pořádek. Nezapomeň třídit odpad a šetřit vodou.
  3. Své osobní věci nenechávej bez dozoru, pořadatel nepřebírá žádnou odpovědnost za ztrátu věcí či jejich odcizení jinými osobami. Pořadatel dále neodpovídá za škodu na majetku či zdraví účastníků akce, pokud není tato škoda zaviněná porušením právních předpisů pořadatelem a v přímé souvislosti s tímto porušením.
  4. Do areálu je zakázáno vnášet, přechovávat a užívat zde návykové látky – alkohol, omamné a psychotropní látky (to platí také pro látky jako extáze kratom, poppers, produkty s CBD, THC, HHC apod.).
  1. Je zakázáno vstupovat pod vlivem těchto látek do areálu. Při podezření na přítomnost osoby pod vlivem alkoholu nebo výše zakázaných látek v areálu, je tato osoba povinna podstoupit orientační dechovou zkoušku nebo test ke zjištění přítomnosti psychotropních a omamných látek v těle
  2. Odmítnutí této povinnosti je bráno stejně jako zjištění pozitivity orientačních testů. Zjištění pozitivity těchto testů je závažné porušení pravidel.
  3. Užívat a kouřit tabákové, nikotinové výrobky a jejich napodobeniny (vape, cigarety s jinou než nikotinovou náplní apod.), je povoleno pouze na vyznačených místech (kuřárnách) a to pouze osobám starším 18 let.
  1. Je zakázáno vnášet střelné a útočné zbraně, pyrotechniku a veškeré předměty ohrožující bezpečnost. S noži manipuluj pouze při přípravě jídel, či vyžaduje-li to výslovně program a neměj je u sebe, pokud nemusíš.
  2. Jako WC používej označené toalety a chemické záchody. K osobní hygieně slouží umývárny. Pro mytí nádobí nevyužívej umývárny, nádobí si umyj ve speciálně vyhrazených korytech nebo vlastních nádobách.
  3. V prostoru tábořiště nerozdělávej oheň, zakázáno je také využití svíček, petrolejek a kontaktních grilů. Vařit můžeš pouze na vyhrazených místech za využití chráněného ohně (plynový, lihový vařič…). Hasicí přístroje jsou umístěné na infostanech a na dalších označených místech a je zakázáno s nimi bezdůvodně manipulovat. Vaření a používání ohně mimo vyznačenou zónu je považováno za zvlášť závažné porušení pravidel. 
  4. Je zakázáno kopat díry v zemi.
  5. Je zakázáno umisťovat jakoukoliv reklamu, bannery a plakáty v areálu akce bez souhlasu pořadatelů.
  6. Nemanipuluj ani nijak nezasahuj do elektrických a jiných rozvodů (voda, kanalizace). Dávej pozor, aby se toto technické vybavení nestalo příčinou tvého úrazu. Nemanipuluj jakkoli s mobilním oplocením. Nabíjet mobilní telefony je možné pouze na vyhrazených místech.
  7. Ztracené předměty nalezené v areálu odevzdej na infostanu.
  8. Do cizích stanů můžeš vstoupit jen po svolení jeho majitele/obyvatele. Účastníkům akce není dovoleno navštěvovat subcamp pro servistým, vstupovat do vyhrazených a zakázaných prostor, pokud k tomu nebudou pořadateli přímo vyzváni. Členové servistýmu nesmí navštěvovat stany účastníků. Hosté nesmí navštěvovat subcampy servistýmu ani účastníků.

Povinnosti vedoucích skupin 

  1. Vedoucí skupiny zodpovídá za péči a podporu nezletilých účastníků, za jejich chování, bezpečnost a pohodu na akci i během cest.
  2. Vedoucí skupiny je povinen*a mít u sebe stále funkční mobilní telefon, jehož číslo je uvedeno jako kontakt skupiny, kterou vede. Na toto číslo bude také zaslána zpráva o jakýchkoli mimořádných událostech.
  3. Vedoucí skupiny je povinen*a zajistit pro sebe a pro nezletilé členy ve skupině dopravu na a z akce a také stravování v průběhu celé akce. Pořadatel zajistí na akci vhodné podmínky pro přípravu a konzumaci jídla. Zajištění potravin ani platba za ně, stejně tak doprava na a z akce, není součástí účastnického poplatku.
  4. Vedoucí skupiny je zodpovědný*á za předání místa pro táboření skupiny v původním stavu, bez odpadků a dalších závad.
  5. Vedoucí skupiny se účastní Obroku po celou dobu jeho konání.

Závěrem

Výjimky z tohoto řádu mohou udělit pouze vedoucí akce, a to písemnou formou. Svou registrací v den příjezdu na akci beru na vědomí tato pravidla akce a zavazuji se je dodržovat.