Přeskočit na obsah
2000
Sklený nad Oslavou
Obrok 2000

První ročník, tehdy ještě pod názvem Czech Moot, se uskutečnil v roce 2000 a zúčastnilo se ho kolem 450 skautů a skautek. Tábořilo se na zelené louce, kde si roveři a rangers museli všechno společně postavit. O program se postaraly jednotlivé roverské kmeny. I když měl první Obrok trochu jinačí podobu než ten dnešní, zastával myšlenku, která si zachovala své místo doposud – podpořit rovery a rangers v jejich činnosti, dát jim možnost se inspirovat, setkat s vrstevníky, sdílet své zkušenosti a v duchu roverského hesla sloužím také pomoci potřebným v okolí.

Zajímavost:
První Obrok měl 450 účastníků.

Foto: Hobbit

2003
Potštejn
Obrok 2003

Druhého ročníku Obroku, který se nekonal ob rok, ale „až“ v roce 2003, se zúčastnilo 555 roverů a rangers. Akce se konala pod hradem Potštejn v Orlických horách s mottem „Je nás hodně a jsme schopni dělat velké věci“. Organizátory mrzelo, že se v roce 2002 Obrok nekonal, a tak se do jeho pořádání vrhli oni. Nejoblíbenějším programem z celého Obroku byla Velká hra. Sympatie vzbudil i koncert vítězů roverské soutěže tvořivosti s názvem Polibek múzy přímo na hradě Potštejn.

Zajímavost:
Rozpočet tohoto ročníku vyšel na 206 tisíc korun.
Dokumentace celé akce je uložena ještě na diapozitivech.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

2005
Dobrá nad Sázavou
Obrok 2005

Třetí ročník Obroku se opravdu podařil uspořádat ob rok, s mottem „Známe svoji cestu!?“. K zajímavým programům patřilo provazové bludiště a noční fotbal. Nejlépe hodnoceným programem byla Velká hra ve znamení doby krále Artuše a bojů o Svatý grál. Název Rytíři dnešní doby nesl program, na který přijali pozvání nejrůznější známé osobnosti a lidé různých profesí. 

Zajímavost:
Přípravný tým čítal 83 lidí.

Foto: Petr Štipičák – Čok

2007
Bílá skála
Obrok 2007

Na čtvrtém ročníku Obroku v roce 2007 počet účastníků poprvé překonal tisícovku. Na místo akce přijeli roveři a rangers speciálně vypraveným vlakem, takzvaným dobytkáčem. Konec Obroku – závěrečný galavečer – proběhl ve velkém stylu, a to hlavně vzhledem k oslavám sta let skautingu.

Zajímavosti:
Poprvé měl Obrok svůj vlastní web.
Na Obrok bylo pronajato 26 „toi toi“.
Průměrný věk účastníků činil 18 let a 4 měsíce.

Foto: Zuzana Schnirchová

2009
Josefov
Obrok 2009

Pátému ročníku Obroku v roce 2009 by se dalo přezdívat Obrok rekordman. Konal se v Josefově nedaleko Hradce Králové, kde se nachází vojenská pevnost s rozsáhlým podzemním systémem chodeb. Do nich se mohli účastníci podívat, a vytvořili tak návštěvní rekord – 1083 lidí v jeden den. Dalším rekordem, dokonce světovým, byl počet lidí tančících „Algorithm march“, do něhož se zapojilo 1088 účastníků. Protože na Obroku byla novinkou Obrok TV, video dokumentující tuto chvíli je stále dostupné na Youtube.

Zajímavosti:
Tým starající se o čistotu WC byl přezdívaný Johnny boys – podle názvu provozující firmy.
Účastnický poplatek činil krásných 555 korun.

Foto: Jirka Vrs

2011
Blansko
Obrok 2011

Obrok 2011 a jeho šestý ročník se uskutečnil v Blansku s mottem „Rovering je pouze slovo, pokud o něm jenom mluvíš“. Akci navštívily štáby tří televizí: Česká televize, TV NOE a Blanenská televize. Ale ani Obrok TV nezůstala pozadu a vysílala v Krčmě pravidelné sestřihy z aktuálního dne. 

Zajímavost:
Na e-shopu se z merche Obroku vyprodalo dámské tílko během jediného dne.

Foto: František Halás – Halky

2013
Švihov
Obrok 2013

Když organizátoři sedmého ročníku v roce 2013 dali Obroku motto „Challenged accepted“, netušili, jak je to výstižné. Několik dní před začátkem akce se totiž Obrok musel zrušit kvůli povodním v místě konání – u hradu Švihov. Někteří roveři a rangers nelenili a náhle vzniklý volný čas vyplnili pomocí při záplavách. Ani organizátoři se nezalekli a akci zvládli uspořádat v náhradním termínu se vším všudy – diskuzemi, přednáškami, debatami a doprovodným programem, například v podobě vyzkoušení si netradičních sportů jako je kinball nebo tchoukball.

Zajímavost: 
Poprvé v historii velkých skautských akcí se v České republice využila sociální síť Instagram.
Přípravný tým během plánování akce nacestoval 22 784,8 km, což je o něco větší vzdálenost než z Prahy do Wellingtonu (Nový Zéland).

Foto: Karel Pešek

2015
Liberec
Obrok 2015

Na osmém ročníku v roce 2015 organizátoři zavedli nový program s názvem Živly – účastníci si mohli jeden z živlů vybrat a něco se o něm dozvědět, nebo se jen vyřádit a odreagovat. Ke čtyřem živlům přibyl pátý – skautský. Další novinkou tohoto ročníku byla hymna Obroku s názvem Ta naše. Hymnu nazpíval Voxel a při jeho koncertu hned první večer byl každý účastník pořádný živel. 

Zajímavost:
K novinkám v merchi patřily například kšandy, ponožky, brýle, náušnice nebo klobouk.
Pódiu se říkalo kočkodium podle loga tohoto ročníku.

2017
Trutnov
Obrok 2017

Devátý ročník v roce 2017 proběhl v Trutnově. I tady se uskutečnil program Živly, nejvíce úspěchu sklidila Voda. To stejné by se dalo říci o návštěvě Kamila Bartošky alias Kazmy. K dalším nevšedním programům patřil battle skautských kapel nebo účastníky oblíbené malování hennou.

Zajímavosti:
Tento ročník používal sociální síť Snapchat.
Účastníci byli probouzeni hrou na kytaru.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

2019
Konopiště
Obrok 2019

Desátý ročník Obroku se v roce 2019 odehrál v areálu zámku Konopiště. Program se nesl ve znamení oslav třiceti let svobodného skautingu, které podnítily i symbolický rámec celé akce – průlet skautskou historií od jeho založení až po současnost. Účastníci si tak zažili vznik skautingu v ČR, jeho zákaz, protikomunistický odboj i Sametovou revoluci. Nechyběla oslava svobody v podobě koncertu.

Zajímavosti: 
Účastníci mohli vyrazit na takzvané Putování – začít Obrok o několik dní dříve a tábořit v okolí na určených místech a seznamovat se s dalšími nedočkavými rovery a rangers. 

Foto: Jaroslav Šafer – Volt